Jan 26, 2015

Fillojnë aplikimet për Big Brother Albania 8


Reality show më i ndjekur shqiptarë tashmë ka filluar aplikimet për ata që duan të jenë pjesë e tij. Big Brother Albania 8 do të filloj së shpejti dhe shumë konkurrentë kanë filluar të aplikojnë, duke hyrë në garë për 100 milion lekë.  Aty do të qëndrojnë për 100 ditë dhe ai i cili ia del ta fitojë zemrën e publikut, do të shpallet fituesi në spektakël.

 Për te plotësuar formularin e aplikimit klikoni linkun pak më poshtë. 

May 24, 2014

Mbyllet spektakli me festën e “Birrës Peja”; Ervini surpriza e finales për banorët

Arbana lidhet me shtëpinë dhe fton banorët të dalin në oborr, ku është organizuar një festë nga birra “Peja”. Arbana u komunikon banorëve se ata janë gjashtë finalistët e Big Brother Albania 7. Por një surprizë nga Vëllai i Madh është rezervuar për ta, pasi Ervini do të jetë bashkë me banorët finalistë. Banorët takojnë Ervinin të habitur. Valeri shprehet se është vendim i drejtë, pasi Ervinit nuk iu dha mundësia të jetë banor në Big Brother. “Ta fitojë kush ta meritojë”, thotë Arditi. Arbana përshëndet banorët, duke i uruar një javë të bukur në finale. Arbana i komunikon publikut se Ervini nuk do të jetë finalist, por do të qëndrojë disa ditë në shtëpi, duke u bërë një lojë banorëve. Këtë javë nuk do të ketë televotim, por të premten Vëllai i Madh do të vendosë një skemë të veçantë për të përcaktuar fituesin e këtij edicioni.

Visari: “Big Brother, eksperiencë shumë e bukur”

Arbana pret në studio Visarin, banorin e dytë të eliminuar nga nata e sotme gjysmëfinale. Visari thotë se ka kaluar një eksperiencë shumë të bukur në Big Brother dhe ka njohur njerëz, që i do fort, pavarësisht të gjithave që kanë ndodhur gjatë qëndrimit në shtëpi. Arbana pyet opinionistin, teksa Mandi vlerëson qëndrimin e Visarit pasi ka sjellë shumë humor dhe hare. Opinionisti mendon se mosha e re e Visarit e çoi në disavantazh. Arbana pyet Visarin nëse ka ndonjë mundësi të vazhdojë lidhja me Lorin. Visari shprehet se Lorin ka për ta pasur një shoqe të mirë, por asgjë më shumë. Lori mendon se “shoqëria kthehet në dashuri, por dashuria asnjëherë në shoqëri”. Arbana fton të ndjekë një klip me momentet më të bukura të qëndrimit të shtëpi. Visari shikon klipin dhe qesh. Ai pranon se do t’i mungojë shtëpia e Big Brother-it. Arbana fton Visarin t’u bashkohet banorëve të tjerë të eliminuar, pasi sëbashku do të festojnë sonte tek “Club Matrix”.

Loja e gjallesave, banorët fitojnë 90 % buxhet javor

Arbana lidhet me shtëpinë dhe fton banorët të ndjekin një klip me momentet më të bukura të javës. Vëllai i Madh ka bërë shkuma party dhe piknik për banorët. Banorët shikojnë klipin dhe qeshin me veten e tyre. Tashmë është koha e lojës, në të cilën banorët duhet të luajnë për të fituar buxhetin e tyre javor. Arbana fton banorët të dalin tek fusha. Nëpër pemë dhe lule, në parkun e krijuar janë fshehur dhjetë gjallesa dhe banorët duhet t’i gjejnë në tri minuta. Bie gongu. Banorët fillojnë të kërkojnë gjallesat. Jona ka frikë nga majmuni dhe bërtet tërë kohës. Valeri merr lepurin, kurse Nevila majmunin. Meridianin mezi kap pulën. Gjithsej banorët kanë kapur nëntë gjallesa, prandaj fitojnë 90 % buxhet.

Visari del nga shtëpia

Arbana pret zarfin e kuq me emrin e banorit të dytë, që do të largohet sonte nga shtëpia. Arbana lidhet me shtëpinë dhe u komunikon banorëve se publiku ka vendosur që Juliana do të shkojë në finale, bashkë me Meridianin, Nevilën dhe Valerin. Arbana komunikon se publiku ka vendosur që Visari, është banori që duhet të largohet nga shtëpi, duke hequr dorë përfundimisht nga loja e Big Brother-it dhe mundësia për të fituar çmimin e madh. Visari takon me radhë banorët, duke bërë shaka me ta. Meridiani, Jona dhe Valeri përcjellin Visarin në oborr. Visari del nga shtëpia e Big Brother-it.

Debatet e javës; Banorët vazhdojnë diskutimet mes tyre

Arbana lidhet me shtëpinë dhe fton banorët të ndjekin në monitor një klip, me debatet më të spikatura të bëra gjatë kësaj jave. Në klip shfaqet Jona, e cila një ditë vendosi të fshehë cigaret, gjë që solli debate në shtëpi. Visari debaton me Arditin dhe më pas me Meridianin e Jonën, por edhe Jona, Arditi e Juliana diskutojnë mes tyre. Arbana pyet Valerin për Arditin dhe rolin e tij si lider. Valeri mendon se Arditi mund të jetë lider i grupit dhe jo i shtëpisë. Mandi ndërhyn dhe mendon se Arditi është lider. Valeri mendon se Meridiani është lider në shtëpi, pasi ka mbajtur më shumë banorë pas vetes. Ai thotë se Mikela, Eraldi, Esida, Viola, Lori dhe Jona kanë qenë pjesë e grupit të Meridianit. Meridiani thotë se nuk ka pasur një marrëveshje me Arditin, pasi nuk e ka konsideruar asnjëherë lojtar të fortë. Visari pranon se këtë javë ka pasur shumë debate në shtëpi. Ai thotë se është ndjerë i kërcënuar nga Arditi, sepse i ka thënë se nuk do ta lë të hyjë në Kosovë. Arditi bën shaka dhe thotë se ka dashur ta mbajë për darkë në shtëpinë e tij. Ai shprehet se ka dashur ta provokojë Visarin, për ta nxjerrë nga vetja. Visari thotë se Arditi kërcënon banorët në mënyrë psikologjike. Valeri shprehet se Arditi ka shumë nerva, duke treguar raste që bën veprime në nerva e sipër. Jona thotë se tek vetja e saj nuk i ka ndjerë nervat e Arditit.

Mikela: “Jona duhet ta fitojë, edhe pse është përdorur për lojë nga banorët”

Mikela hyn në studio, nën duartrokitjet e publikut. Arbana e pret Mikelën dhe e fton të ulet në qendër të studios. Ajo e pyet sesi ka qenë eksperienca në Big Brother, por edhe dyshimet e saj për arsyet që e nxorën jashtë shtëpisë. Mikela thotë se eksperienca e saj nuk e ka ndihmuar shumë të njohë veten, por konfirmoi disa gjëra në veten e saj. Arbana pyet Mikelën se kush mendon se do donte ta fitonte. Mikela mendon që Jona duhet ta fitojë, edhe pse është përdorur për lojë nga disa banorë. Arbana fton Mikelën të ndjekë një klip, me momentet më të bukura të qëndrimit në shtëpi.

May 23, 2014

Jona shkon në finale, të gjithë banorët në televotim

Arbana pyet opinionistin se kë do donte në finale. Mandi thotë se ka tri banorë në mendje, Valerin, Arditin dhe Jonën. Por nëse shkojnë më shumë ai mendon Meridianin dhe Nevilën. Banorët nuk e dinë se sonte, një tjetër prej tyre do të largohet nga shtëpia, duke humbur mundësinë për të qenë finalist. Janë pikërisht banorët vetë që do të zgjedhin se kë do të çojnë në nominim, me një skemë të veçantë të përgatitur nga Vëllai i Madh. Arbana fton banorët të pozicionohen tek tavolina e rrumbullakët që gjendet tek pedana në oborr. Banorët duhet të zgjedhin tri kuti. Sipas rendit alfabetik banorët nisin të zgjedhin kutitë e para dhe i vendosin tek pika jeshile. Më pas banori në krah zgjedh kutinë dhe e vendos tek pika e kuqe. Banorët kanë edhe zgjedhjen e tretë dhe kutinë e vendosin tek pika jeshile. Arditi shpëton Nevilën, ndërsa Meridiani e Juliana shkojnë në nominim. Valeri shpëton veten e tij dhe çon në nominim Visarin e Meridianin. Meridiani çon në nominim Julianën dhe Arditin, shpëton Nevilën. Jona shpëton Visarin dhe çon në nominim Valerin e veten. Visari shpëton Meridianin dhe çon në nominim Nevilën e Arditin. Nevila shpëton Arditin dhe çon në nominim Julianën e Valerin. Juliana shpëton veten dhe çon në nominim Nevilën e Visarin. Sipas grafikut përfundimtar, Jona ka vetëm një votë, prandaj është banorja e parë që shkon në finale. Të gjithë banorët e tjerë shkojnë në telefonim. Arbana hap zyrtarisht televotimin.

Arditi dhe Juliana takojnë prindërit e Arditit; Babai: “Jam shumë krenar për Arditin”

Arbana lidhet me shtëpinë dhe flet me Arditin. Ai tregon se i vogël ka pasur pasion futbollin dhe muzikën, madje i ka rënë violinën kur ka qenë i vogël. Arditi rrëfen se babai i tij ka dashur të bëhet futbollist, kurse mamaja e tij të bëhet muzikant. Arbana fton Arditin në dhomën e surprizave. Aty janë prindërit e tij që e presin, por është trau që i ndan, duke simbolizuar pikën kufitare që ndan Shqipërinë me Greqinë. Arditi merr në dorë violinën që gjen aty dhe fillon t’i bjerë. Pasi kalon provën, Arditi mund të takojë prindërit e tij. Ai kalon traun dhe përqafon fillimisht nënën e tij dhe më pas babanë. Arditi futet në mes prindërve. Mes lotëve dhe i prekur, Arditi u kërkon falje për çdo shqetësim që u ka shkaktuar dhe i do shumë. Babai i Arditi shprehet i lumtur për takimin me djalin e tij, pas tetë muajsh. Ai rrëfen se Arditit i është dashur të punojë që i vogël. “Arditin e kam xhan dhe jam shumë krenar për të”, thotë babai i saj. Arbana pyet mamanë e Arditit për Julianën. “Xhuli është e bukura e botës, por Arditi është më i miri”, shprehet mamaja e saj. Arbana fton Julianën të takojë prindërit e Arditit. Juliana shkon tek dhoma e surprizave. Ajo takon prindërit e Arditit, duke shkëmbyer biseda të ndryshme mes tyre. Koha e takimin ka mbaruar. Juliana takon prindërit e Arditit. “Mos u merakosni se djalin e keni shumë të fortë”, u thotë Juliana. Arditi takon prindërit e tij dhe u thotë se i do shumë. Juliana dhe Arditi dalin të kapur për dore, teksa banorët e tjerë i takojnë dhe i urojnë.

Arditi rrëfen vështirësitë e jetës së tij: “Nuk kam jetë pa prindërit e mi”

Arbana fton Arditin në dhomën e rrëfimit. Ajo e pyet Arditin nëse mendon se e ndjekin prindërit. Ai mendon se me pirjen e cigares i ka mërzitur shumë, kurse jashtë shtëpisë rrëfen se u ka sjellë shumë shqetësime prindërve. Arbana e fton të ndjekë në monitor një klip, ku Arditi rrëfen marrëdhënien me familjen e tij. Arditi tregon një histori bamirësie, ku prindërit e tij kanë bashkuar një djalë me nënën që e kishte braktisur prej vitesh. Pikërisht këtu kanë filluar vështirësitë për jetesën e prindërve, pasi gruaja që ata ndihmuan i ftoi në Greqi, por më pas nuk i ka ndihmuar për asgjë atje. Arditi rrëfen se ka punuar që i vogël për të ndihmuar prindërit e tij, deri në momentin që është kthyer në Shqipëri, duke mos i dëgjuar këshillat e prindërve të tij. Arditi tregon se në Shqipëri ka hasur shumë vështirësi, pasi është përballur edhe me mospërkrahjen e shoqërisë së tij. Ai pranon se shumë histori të nuk ua ka rrëfyer prindërve, vetëm për mos t’ua shtuar më shumë mërzitjen. Arditi preket teksa dëgjon rrëfimin e tij në klip. Ai pranon se i vjen keq se ende nuk e ka rregulluar jetën dhe nuk i ka gëzuar ende siç do prindërit e tij. Arditi tregon se kanë kaluar shumë vështirësi kur kanë shkuar të jetojnë në Greqi. Ai është kthyer në Shqipëri, pas ndarjes nga e fejuara e tij. “Prindërit i dua pa masë, nuk kam jetë pa to. Po luftoj për të gjithë ju”, thotë Arditi. Arbana fton Arditin të shkojë në dhomën e ndenjies, pasi më vonë ai do të takojë prindërit e tij.

Mikela largohet nga shtëpia

Arbana pret zarfin e kuq me emrin e banorit që do të largohet sonte nga shtëpia. Banorët mblidhen bashkë në dhomën e ndenjies, ndërkohë që Mikela dhe Valeri qëndrojnë në ankth, për të marrë vesh emrin e banorit të eliminuar. Valeri mban në krahë djalin e tij Dario. Arbana u komunikon se publiku ka vendosur që Mikela është banorja, e cili do të largohet sonte nga shtëpia e Big Brother-it, duke hequr dorë kështu përfundimisht nga çmimi i madh prej 100 milionë lekësh. Mikela merr takon banorët me radhë. Meridiani, Valeri dhe Visari e përcjellin tek dera e kuqe. Valeri i jep Mikelës Darion, teksa ajo del nga shtëpia.

Valeri takon Darion, djalin e tij të vogël

Arbana lidhet me shtëpinë, ndërkohë që Valeri është duke pritur me ankth në dhomën e rrëfimit. Arbana lidhet me shtëpinë dhe njofton Valerin se djali i tij Dario është në shtëpi dhe po luan hapa dollapa, prandaj ai duhet të dalë dhe ta gjejë se ku është fshehur. Valeri del nga dhoma e rrëfimit dhe kërkon djalin nëpër shtëpi, ndërkohë në sfond dëgjohet kënga “hapa dollapa”. Valeri vrapon dhe shkon në dhomën e gjumit, duke e thirrur në emër. Tek krevati i tij Valeri gjen lodrën e djalit, por ende nuk e ka gjetur se ku është fshehur Dario. Valeri vazhdon të kërkojë djalin, teksa Dario është në dhomën e ndenjies me banorët e tjerë. Valeri thërret Darion dhe ai vrapon ta përqafojë. Ai e merr në krahë duke e puthur dhe përqafuar tërë kohës. Banorët çohen dhe e takojnë të gjithë me radhë.

Valeri mes lotëve, rrëfen humbjen e vëllait të tij dhe aksidentin me energjinë elektrike

Arbana lidhet me shtëpinë dhe fton Valerin në dhomën e rrëfimit. Arbana fton Valeri të ndjekë në monitor një klip, ku mes lotëve Valeri rrëfen historinë e dhimbshme të humbjes së vëllait të tij. Ai tregon se vëllai i tij është mbytur në moshën 17-vjeçare, duke lënë pas një dhimbje të papërshkueshme për prindërit e tij dhe për të. Valeri rrëfen sesa herë kujton dhe flet për humbjen e vëllait të tij, i ndodhin të njëjtat ndjesi. Ai tregon se në momentin që nuk e kishte më vëllanë, shikonte mamanë dhe babanë e tij si asnjëherë tjetër. Mes lotëve, Valeri thotë se edhe pse fëmijë ka shprehur mbështetjen ndaj prindërve të tij, në një moment aq të vështirë për ta. Valeri rrëfen se në fëmijërinë e tij ka pësuar një aksident me rrymë elektrike. Ai tregon se nuk e mban mend mirë sesi ka ndodhur ngjarja, por mamaja e tij ka përjetuar gjithë skenën. Mamaja e Valerit është afruar pranë tij për ta shpëtuar, sepse ai po digjej nga energjia elektrike. Valeri rrëfen se kur ka shpëtuar dhe është përmendur ka parë duart e tij të djegura. Ai pranon se nuk i ka rrëfyer këto histori brenda shtëpisë, sepse nuk ka dashur që ta vlerësojnë për historitë e tij, por për forcën që tregon. Valeri thotë se shenjën në dorë nuk e quan defekt, por sa herë e shikon merr forcë dhe falënderon zotin që ende jeton. Arbana lë në ankth Valerin në dhomën e rrëfimit, duke mos i treguar se djali i tij ka ardhur në shtëpi ta takojë.

“Optika 1”, syze dielli dhuratë për banorët

Tashmë është momenti që banorët do të fitojnë dhuratë, një palë syze dielli, të ofruara nga “Optika 1”. Banorët duhet të zgjedhin një vajzë dhe një djalë. Ata zgjedhin Valerin dhe Jonën. Jona dhe Valeri duhet të zgjedhin një palë syze për banorët. Ata hapin syzet dhe ua ndajnë banorëve me radhë, sipas preferencave që mendojnë se u shkojnë banorëve. Banorët vënë të gjithë syzet, duke u kënaqur për dhuratat nga “Optika 1”.

Surprizë për Mikelën, takon mamanë e saj

Arbana fton Mikelën të shohë një klip, ku shfaqet edhe mamaja e Mikelës, e cila tregon letërkëmbimet mes saj dhe vajzave, gjatë jetesës larg njëra-tjetrës. Mikela preket dhe qan, teksa shikon mamanë e saj në klip, por edhe banorët e tjerë që e shikojnë nga dhoma e ndenjies. Arbana pyet Mikelën për letërkëmbimin me nënën e saj. Mikela tregon se mamaja e saj ka ikur në vitin 1997 në Greqi dhe mbas atyre viteve kanë folur përmes letrave. Në një moment mamaja e Mikelës hyn në dhomën e rrëfimit,e cila mban në duar kekun e saj të preferuar. Mikela ngrihet dhe e përqafon mamanë e saj. Mamaja e Mikelës tregon vështirësinë kur kanë qenë larg, duke pranuar se i ka bërë më të fortë. Ajo rrëfen se kur ka qenë larg, Mikelës i ka rënë barra më e madhe në familje. “Ajo që nuk të vret, të bën më të fortë”, thotë Mikela. Mikela dhe mamaja e saj qëndrojnë bashkë dhe për disa minuta. Më pas Mikela e përqafon dhe ndahen, pasi ka ardhur koha për t’u larguar. Mikela del nga dhoma e rrëfimit, teksa të gjithë banorët dalin dhe e presin duke e përqafuar. “Nuk ma merrte mendja që do vinte”, thotë Mikela, ndërkohë që banorët e komplimentojnë për paraqitjen e mamasë së saj.

Mikela rrëfen historinë e prindërve të saj

Arbana mbyll zyrtarisht televotimin për Mikelën dhe Valerin. Arbana lidhet me shtëpinë dhe fton Mikelën në dhomën e rrëfimit. Arbana e pyet për qëndrimin në shtëpi. Mikela pranon se kaq karaktere të ndryshme nuk i kishte hasur në jetën e saj. Ajo rrëfen mallin për familjarët e saj dhe mungesën për t’u shprehur hapur siç mund të dëshironte. Arbana e pyet për marrëdhënien e saj me familjen dhe faktin se ajo nuk është shprehur shumë në shtëpi. Mikela tregon se deri në një fazë të jetës i ka pasur prindërit afër, por në anën tjetër ajo ka pranuar zgjedhjet e tyre, që kanë bërë në jetë. Arbana fton Mikelën të ndjekë një klip, ku ajo flet për familjen e saj. Mikela rrëfen vështirësitë që kanë hasur prindërit e saj gjatë jetesës së tyre, kur babai është detyruar të shkojë të jetojë në Kosovë, ndërsa mamaja e saj ka vazhduar jetesën në Greqi. Në klip shfaqet edhe mamaja e Mikelës, e cila tregon letërkëmbimet mes saj dhe vajzave, gjatë jetesës larg njëra-tjetrës. Mikela preket dhe qan, teksa shikon mamanë e saj në klip, por edhe banorët e tjerë që e shikojnë nga dhoma e ndenjies.

Mikela: “Valeri është i kundërti im”, Valeri: “Mikela u kujtua vonë të fliste”

Arbana pyet Mikelën dhe Valeri se përse duan të dalë kundërshtari. Mikela thotë se dëshiron të dalë Valeri, pasi është e kundërta e tij në qëndrimin në shtëpi. Valeri thotë se Mikela ka nënvlerësuar që nga dita e parë lojën, pasi kur i erdhi radha të fliste ishte tepër vonë dhe nuk e dëgjoi njeri. Arbana fton banorët të shohin në monitor, një klip ku shfaqet Mikela dhe Valeri, teksa kanë rrëfyer pikat e dobëta dhe të forta të njëri-tjetrit. Mikela dhe Valeri flasin për përballjen mes tyre, gjatë kësaj javë që kanë qenë në nominim. Arbana pyet opinionistin për pikat e dobëta të Mikelës dhe Valerit. Mandi mendon se banorët flasin për shtirje, por ata janë ato që janë. Ai shprehet se Valeri këtë javë ka kundërshtuar çdo gjë vetëm për të rënë në sy dhe kjo është lojë që ai ka zgjedhur. Mandi thotë se Mikela ka dituri, kurse Valeri oratori.

Starton spektakli, gjysmëfinalja e Big Brother Albania 7

Arbana hyn në studio, duke përshëndetur publikun, opinionistin Armand Pezën dhe banorët e eleminuar tashmë nga shtëpia, duke nisur kështu natën live gjysmëfinale të spektaklit Big Brother Albania 7. Arbana kujton se televotimi është ende i hapur, për dy prej banorëve të shtëpisë, Mikelën dhe Valerin. Njëri prej tyre do të largohet sonte shtëpinë, duke humbur mundësinë për të qenë finalist, por edhe duke hequr dorë përfundimisht nga çmimi i madh 100 milionë lekë. Arbana pyet opinionistin se kush do të dalë sonte. Mandi shprehet se kushdo që të dalë do të ndjejë humbje, Mikelën për urtësinë e saj dhe Valerin për gjithçka që ka dhënë në shtëpi. Ai nuk thotë se kush mendon se do të shkojë në finale.

May 22, 2014

Vjen përsëri sënduku! Këtë herë me surpriza të tjera!

Nevila me Visarin marrin nga magazina sëndukun. Nevila lexon letrën e vëllait të madh. Sënduku që kanë përpara është i mbyllur me kod. Është i njëjti zinxhir, me të njëjtin kod. Kujtojnë kodin 83590. Pasi të kenë zbuluar kodin, duhet të hapin sëndukun dhe të lexojnë udhëzimet që do të gjejnë brenda. Letra me udhëzime nga Vëllai i Madh i njofton se kanë pak minuta në dispozicion. Duhet t’i nxjerrin produktet dhe ti vendosin në tavolinë. Në momentin që dëgjojnë gongun e parë, duhet të memorizojnë të gjithë artikujt që shikojnë. Pas gongut tjetër, duhet ti fusin sërish në kuti dhe ta rikthejnë sëndukun atje ku e morën. Banorët nxjerrin produktet dhe i përsërisin për ti memorizuar. Janë 40 produkte gjithsej. Bie gongu, i fusin përsëri produktet brenda dhe e çojnë sëndukun përsëri në magazinë. Banorët fillojnë të përgatisin drekën dhe të rregullojë ambientin e kuzhinës.

Permbledhje Ditore BB7, 21 Maj 2014

Pjesa 1 Pjesa 2 Pjesa 3

 
| Owned by MMG |